15. Gün İftar Menüsü

15. Gün İftar Menüsü

15 Gün arkamızda kaldı. Bir 15 gün daha, Ramazan bize, biz ona eşlik edeceğiz. Oruçlar tutulacak, top patlaması heyecanla beklenecek, kalablık sofralarda tabaklar dolacak.. O tabakların biri gidip biri gelecek, gönlümüz, ruhumuz doyacak..
Ramazan'ın ilk günü yola çıkarken size her gün iftar menüsü oluşturacağız. En ekonomik, en kolay, en lezzetli ve değişik yemek tariflerini sunacağız demiştik. Aynı iddia ile devam ediyoruz.
15. Günde açılışı yine çorba ile yapıyoruz. Ama bu sefer soğuk ikram edilen ayran aşı var. Arkasından hazır yufka ile yapılan el açması lezzetinde havuçlu ıspanaklı börek yapıyoruz. Evdeki minikleri unutmadık. Fırında salçalı patates yanında beli kırık diye anılan patlıcan kebabımız var. Rengini çekirdeğindne alan, gıda boyası kullanmadan hazırladığımız tam kıvamında ayva tatlısıyla sonlandırıyoruz.

1. İçinizi Serinletecek Ayran Aşı Çorbası

Çorba dediğin hep sıcak olmaz. Yaz günlerinde arada serin çorbada severiz. Buzdolabında bekletip öyle ikram ederiz. İçine çeşit çeşit taze otlarla şenlendirip yarmayla hazırlarız. AYran aşı çorbasından söz ediyoruz. Anadolu topraklarının zenginliğini gösteren harika bir çorba..

Tarif için: Ayran Aşı Çorbası

2. Çıtır Çıtır Ispanaklı Börek

Hazır yufkayla yapılan, ama el açması lezzetinde olan bir börek bu. Lezzetini, tadını içine sürdüğümüz sostan ve iç harcından alıyor. İftar sofralarına çok yakışıyor.

Tarif için: Ispanaklı Havuçlu Börek

3. Fırında Salçalı Patates

Şipşak hazırlanabilecek bir tarif. Patatesi her öğün yiyebilenler bayılacaklar.. Her şeyin yanına eşlik edebilecek, az malzemeli bu lezzet yanına servis edilen kebap türü yiyeceklerle çok yakışıyor.

Tarif için: Fırında Salçalı Patates

4. Kaymaklı Ayva Tatlısı

Gıda boyası kullanmadan hazırlayabileceğiniz rengini ve kıvamını çekirdeğinden ve kabuğundan alan ayva tatlısı yaptık bugün. Üstüne kaymak koyup fıstık serptik yiyenler bayıldı.

Tarif için: Kaymaklı Ayva Tatlısı

5. Nam-ı Değer Beli Kırık Kebabı - Köfteli Patlıcan Kebabı

Biz fırında patlıcan kebabı diyoruz ama asıl adı köfteli beli kırık kebabı. ismini patlıcanın görüntüsünden alan bu kebabın görüntüsüne bakıp aldanmayın. Yapması çok çok kolay.

Tarif için: Köfteli Patlıcan Kebabı
Paylaşmak İçin:

Etiketler: iftara ne pişirsem , iftar için ana yemekler , iftar menüleri , ramazan yemekleri

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız: